KONFERANS - SEMPOZYUM

iBRIDGE 2014 Konferansı Gerçekleştirildi

Toplam okunma sayısı: 1340
16 Ağu 2014
iBridge 2014 Konferansı alanında uzman akademisyen ve mühendisleri İstanbul’da buluşturdu. Konferansın ana sponsoru ise Türkiye’nin en prestijli projelerinden biri olarak kabul edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin yüklenici firması ICA oldu. Konferans kapsamında Yavuz Sultan Selim Köprüsü konsept tasarımı yapı mühendisleri Michel Virlogeux ve Jean Francois Klein de konuşmacı olarak yer aldı.
Türkiye’nin köprü mühendisliğindeki aktif çalışmaları ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamlanması planlanan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de aralarında bulunduğu dört büyük asma köprü yapımı profesyonellerin ilgisinin Türkiye’ye yönelmesini sağladı. 7 kıtadan araştırmacılar, mühendisler, yöneticiler ve profesyoneller, iBridge 2014 Konferansı’nda bir araya geldi.
iBridge 2014 Konferansı, 11-13 Ağustos 2014 tarihlerinde, uluslararası köprü camiasını yeni köprü tasarım ve yapım yöntemlerinde fikirler geliştirmek ve çeşitli sorunlara çözüm bulan bir tartışma platformunda buluşturmak amacıyla Hilton İstanbul’da gerçekleştirildi.
KONFERANSIN ANA SPONSORU; ICA
Konferansın ana sponsoru; teknik özellikleriyle dünyada bir ilk olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yüklenici firması ICA oldu. IC İÇTAŞ – Astaldi Konsorsiyumu ICA tarafından yapılan, taşımacılığın ve ticaretin geleceği olarak görülen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi de konferansta uluslararası profesyoneller tarafından gördüğü ilgi nedeniyle ele alınan projelerden biri oldu.
Köprü teknolojilerinde yeni sistemlerin, yeni teknolojilerin ele alındığı konferansın Türkiye’den ve dünyadan önemli konuşmacıları oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün konsept tasarımı yapı mühendisleri; “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ve Jean Francois Klein konferansa konuşmacı olarak katıldı. Virlogeux konferansta yaptığı konuşmada “Raylı sistem ve klasik taşımacılığı buluşturan bir asma köprü projesi bizim gibi deneyimli ekipler için bile heyecan vericiydi. Gerek mimari, gerekse uluslararası ölçekte sağlayacağı ekonomik fayda açısından büyük önem taşıyan bu projenin içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Klein ise katılımcılara, uluslararası öneme sahip köprünün kuleleri hakkında teknik bilgi verdi.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüklenici firması ICA’nın ana sponsoru olduğu ve Kent J. Fuglsang, Altok Kurşun, M. Myint Lwin, Khaled Mahmoud, Prof. Xin Ruan gibi isimlerin de konuşma yaptığı iBridge 2014 Konferansı’nın ardından Dr. Michel Virlogeux ve Jean Francois Klein inşaat sahasını ziyaret etti.
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğaz’ı üzerinde yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün konsept tasarımı yapı mühendisi, “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli Ti Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı. Köprü tasarımı konusunda dünyanın en tecrübeli isimlerinin başında gelen Virlogeux’nun imzasını taşıyan önemli köprülerden bazıları: Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Tejo Nehri’nin üzerinden geçen ve 17.2 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun köprülerinden olan Vasco da Gama Köprüsü ve Fransa’da, yapıldığı 1 Ocak 1995’ten sonra dört yıl süreyle dünyanın en uzun asma köprüsü unvanının sahibi olan Seine Nehri üzerinde kurulu olan Normandiya Köprüsü’dür.

Haber: Editör