selay
selay
selay
selay
SEKTÖREL HABER Yapı Sektörü 1.Çukurova Yapı Zirvesi’nde Buluştu

Yaşanılabilir bir kent. Nasıl? mottosu ile düzenlenen zirvede, konuklar dünyanın en yaşanılabilir kentinin öyküsünü, kentin mimarından öğrenirken, Adananın ve Mersinin kent vizyonunu büyükşehir belediye başkanlarından dinleme fırsatı buldu.
Geldiği aşama itibariyle Adana’nın ve Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’ni, Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin anlattı.
HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri’nin birlikte düzenlediği 1. Çukurova Yapı Zirvesi’nde “Yaşanılabilir bir kent… Nasıl?” sorusunun cevabı, mimarlar, iç mimarlar, müteahhitler ve yerel yöneticilerle birlikte arandı.
Açılış konuşmasını HOME&OFFICE CONCEPT Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Öncül Sefa İletişim Hizmetleri Kurucu Ortağı Mustafa Öncül’ün yaptığı 1. Çukurova Yapı Zirvesi, yapı sektöründen ve yöneticilerden yoğun ilgi gördü.
Öncül yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Düzenlediğimiz bu yapı zirvesinin, Adana, Mersin, Hatay,Osmaniye ve Kahramanmaraş ile büyük bir metropol oluşturan Çukurova’ya, bölgemizin yapı sektörüne, ekonomisine mütevazı da olsa bir katkı sağlamasını yürekten diliyoruz.

Yapı sektörünün tüm taraflarını, kentlerin ve insanların bugününü olduğu kadar yarınını da ilgilendiren gelişmeler yakından izlenmeden, mevcut sorunlara gerçekçi ve işlevsel çözümler aranmadan yapı sektörünün sağlıklı bir büyüme ve gelişme göstermesi zor olacaktır. İnşaat sektöründeki gelişmelerin ve hangi oranda olursa olsun yaşanacak büyümenin bölgemize olan yansımaları, sektörün tüm taraflarını doğrudan etkileyecektir. Öte yandan, merkezi ve yerel yönetimlerin sektöre olan etkileri; kentsel dönüşümün sektöre getireceği dinamizm; özellikle son yıllarda artan lüks konut üretiminin sektördeki her alanda sağladığı çeşitlilik; daha düne kadar lüks olarak görülen sosyal donatı, teknolojik yenilik gibi birçok konunun artık orta ve hatta alt segment konutlara kadar inmiş olmasının müşteri profili ve satın alma süreçlerine olan etkileri; çevre, yeşil binalar, enerji verimliliği gibi konular, konut üretimine farklı açılardan bakma zorunluluğunu getirmektedir.
Bu yıl birincisini yaptığımız Çukurova Yapı Zirvesi’nde, yapı sektörünün tüm taraflarını bir araya getirmeye çalıştık. Bugün burada, yapı sektörünün bugününü ve yarınını konuşacağız.”

Zirveye ev sahibi olarak destek veren Adalı Holding adına konuşan Gürhan Adalı, “Biz Adalı ailesi olarak içerisinde Çukurova sevdası besleyen, el ele verip iş birliği yapabileceğimiz, ortak akılla hareket edebileceğimiz, şehrimizin kalkınmasında öncü olacak bütün projeleri desteklemenin arzusunu taşıyoruz. Bu vesile ile bu tarz organizasyonların çoğalmasını ve geleneksel hale gelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Kanadalı ünlü mimar, şehir planlamacısı, sürdürülebilir kent planlama uzmanı Sidney Rasekh, Kanada’nın Vancouver kentinde yapılan kentsel dönüşümü ve Vancouver kentinin nasıl dünyanın en yaşanılabilir şehrine dönüştüğünü anlattı. Rasekh, konuşmasında şehri planlarken şehirde yaşayanların görüşlerinin alındığını ve ortak kararlarla hareket edildiğini belirtti.
“Kentsel dönüşümler, sosyal dönüşümleri de beraberinde getirmeli”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, zirvede hem yaşanılabilir kent nedir sorusunun cevabını verdi hem de Mersin’in yaşanılabilir bir kent olması için yaptıkları çalışmalardan ayrıntılı olarak bahsetti. Başkan Kocamaz, yapılacak kentsel dönüşümlerin sosyal dönüşümleri de beraberinde getirmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Kocamaz, hoşgörü ve barışın olmadığı, insanların birbirine güven duymadığı bir kentte bütünleşme ve kentlilik bilinci sağlanamayacağını da vurguladı.
“Şehir planlamak kağıt üzerinde kolaydır. Planları uygulamak zordur”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’da faaliyet gösteren oda ve STK’ların şehircilik ve şehirleşme konularına kafa yorduklarını söylerken, ilerleyen zamanlarda kentlilik, kentleşme ve güzel kentler inşa etme ile ilgili farkındalığın artarak devam edeceğini belirtti. Sözlü, “Şehirleri belediye başkanları kurmaz, belediye başkanları planlar ya da hazır planları uygulamaya çalışır. Şehir planlamak kağıt üzerinde kolaydır. Planları uygulamak zordur” dedi.

Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesi
Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nin mevcut durumu ile Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesi olduğunu söyleyen Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, “Biz birçok yerde kentsel dönüşüm yapıyoruz ama bunların içerisinde bizim en çok içimize sinen çalışma Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’dir” dedi. Ayrıca Karakaya, başarılı bir kentsel dönüşümün nasıl olacağını ve Belediye Evleri’nde yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak anlattı. Karakaya yaptığı konuşmada, başarılı bir dönüşüm için en önemli kriterlerden birinin hak sahiplerinin yerlerinden edilmeden yapılan dönüşüm olduğuna dikkat çekti.
Başkan Çetin yapı müteahhitlerine seslendi: Yarın bir gün, başımıza bela olacak binalar yapılmasın lütfen
Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’yle ilgili olarak konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi dendiği zaman çok heyecanlandığını söyledi. Çetin, “Bir mahallenin kurulduktan kısa bir süre sonra kentsel dönüşüme ihtiyaç duyması düşünülmesi gereken bir konu” dedi.
Başkan Çetin kendi adına ve diğer belediye başkanları adına, zirveye katılan yapı müteahhitlerine seslendi: “Yarın bir gün başımıza bela olacak binalar yapılmasın lütfen. Çok kısa bir zaman sonra kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulacak binalar yapılmasın. Adana gibi deprem kuşağında yer alan bir yerde, binalara biraz daha özen göstermek gerekiyor.”
Adana’da bir sembol binanın olmamasının kendisini üzdüğünü belirten Çetin, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Adana’nın sembolü olacak bir yapı yapacaklarını ve bu yapının adının da “Pamukkule” olacağını söyledi. Çetin, yapının açmış bir koza formunda olacağını belirterek, Atakule gibi yüksek ve dönen bir yapısının olacağını, içerisinde restoran ile kafelerin de yer alacağını ifade etti.

Çevre Dostu Binalar Derneği (ÇEDBİK) STK ve Sektörel İlişkiler Komitesi Başkanı, GVP Yeşil Bina Danışmanlık Kurucusu M. Tolga Özdemir, Yeşil Şehirlere Giden Yolda Yeşil Binalar ve Yeşil Kentsel Dönüşüm başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuklardan gelen soruları yanıtlayan Özdemir, bir yapının yeşil bina olmasındaki maddi ve manevi faydaları anlattı. Özdemir sunumunda, artık sadece binaların değil mahallelerin de yeşil olabileceğini ifade etti.
Plaket takdimlerinin ardından kapanışı gerçekleştiren Mustafa Öncül, 2. Çukurova Yapı Zirvesi’nin Mersin’de gerçekleşeceğinin de vurgusunu yaptı.

Yorum Yaz